Blog

Klasik Şıklığı Bulmanızı Sağlayacak 5 Salon Dekorasyon Fikri

salon dekorasyon fikri

Evlerimizin en çok kullanılan alanları, salonlar olarak öne çıkar. Salonlarda yapılan küçük dekorasyon yenilikleri, şık bir yaşam alanına sahip olmanızı destekler. Modern görünümlü, ferah alanlarda yaşamak, yaşam kalitenizi gözle görülür şekilde arttırır. Salonlarınız diğer odalardan daha fazla göz önünde bulunduğundan, tasarımının da daha göz alıcı olması gerekir. 5 farklı salon dekorasyon fikri, bu alanda yardımcınız olur. Gelin sizin için derlediğimiz beş farklı dekorasyon fikri ile yaşama alanınızı nasıl daha şık ve estetik hale getirebileceğinizi inceleyelim.

Salonlarınızın evlerinizin geri kalanından daha toplu ve hoş görünmesi gerekir. Üstelik evlerimizin en çok kullanılan odası olan salonlar, konuklarımızın evimizle ilk karşılaştığı yerdir. Bu alanda başvuracağınız 5 kullanışlı salon dekorasyon fikri, salonlarınızın görünümünü önemli ölçüde değiştirir. Daha ferah alanlarda yaşamanız için uygun ortamlar sunar.

Evinize klasik şıklığı taşıyacağınız 5 salon dekorasyon fikrini yazımız boyunca, sizlerle paylaşacağız.

salon dekorasyon fikri

1.     Salonlarınıza Aydınlık Bir Görünüm Katmak İçin Duvar Kağıdı Kullanın

Evinizi dekore ederken, içinize sinen duvar boyaları bulmanız zor olabilir. Özellikle klasik dekorasyonda evlerin duvarları, mevcut dekorasyonla uyum içinde olmalıdır. Bu noktada yardımınıza, duvar kağıtları yetişir. Başka bir deyişle farklı tasarımlara sahip duvar kağıtları kullanımı, salonlarınızı modern ve yaşanabilir alanlara dönüştürür.

Boyadan daha pratik bir kullanıma sahip olan duvar kağıtları, işlevsel kullanıma sahiptir. Modern salon dekorasyonları incelendiğinde, karşımıza çoğunlukla duvar kağıtları çıkar. Ama duvar kağıtlarını kullanırken bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir. Bu noktaları kısaca şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Salonunuz küçükse daha aydınlık tonlarda duvar kağıtları kullanmalısınız.
  • Aydınlık ve ferah görünümlü salon dekorasyonlarında daha çok gri ve beyaz renkler idealdir.
  • Duvar kağıtlarının, salonlarınızdaki koltuklarla uyum içinde olması gerekir.
  • Halı ya da fon perdelerin renklerine zıt renkler tercih etmelisiniz.
  • Yoğun desenli mobilya ve perde kullanımında daha sade görünümlü duvar kağıtlarına yönelmelisiniz.
  • Salonunuzun görünümüne bağlı olarak tek duvarda ya da sadece tavanda duvar kağıdı kullanıma uygundur.

salon dekorasyon fikri

2.      Hareketli Alanlar Elde Etmek İçin Zıt Objelerden Yararlanın

Evin genelinde zıt görünümlü objeler kullanmak, salonlarınızın görünümünü kökten değiştirir. Daha hareketli ve modern bir görünüme kavuşmasını sağlar. Salon dekorasyon objeleri, doğru alanlarda kullanıldığında salonlarınıza zengin bir görünüm katar. Aynı zamanda objeler yardımıyla farklı bir konsept oluşturabilirsiniz. Evinizin her alanında farklı bir konsept oluşturmak, bütüne bakıldığında bir uyumun yakalanmasını sağlar.

Modern görünümlü evler oluşturmak isteyen kişiler, farklı dekorasyon fikirlerine açık olmalıdır. Salonlarınızda zıt renk ve tasarımlara sahip ürünler kullanmak, bu fikirlerin içinde yer alır. Çünkü farklı objeleri salonlarınızda kullanmak, görünümlerini kökten değiştirir.

Açık ve koyu renk kontrastının kullanıldığı salonlar, gözünüze daha hoş gelir. Dar alanları daha geniş göstermek isteyen kişiler de zıt renklerin uyumsuzluğundan faydalanabilir. Büyük ve küçük objeleri, salonda uyum içinde kullanmanız, zıtlıkların beraberliğini göz önüne çıkarır.

salon dekorasyon fikri

3.      Salon İçerisinde Etkileyici Odak Noktaları Belirleyin

Evinizdeki tüm odalarda, doğru dekorasyon için odak noktası seçmeniz gerekir. Odak noktalarınızı iyi şekilde belirlemeniz, daha modern görünümlü evlere sahip olmanızı sağlar. Evin en çok kullandığınız odası olan salonlarda da bir odak noktasının belirlenmesi gerekir.

Salonda belirlenen odak noktası, odaya giriş anınızdan itibaren göz alıcı bir görünüme sahip olmalıdır. 5 farklı salon dekorasyon fikri incelendiğinde, etkileyici odak noktaları oluşturmanın önemi bir kere daha anlaşılır. Salonlarda odak noktanın olmaması, oluşturmak istediğiniz temanın arka planda kalmasına neden olur. Bu durum karmaşık bir görünümün ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Büyük tablo ya da objeler seçerek, dikkatleri bir alan üzerine yoğunlaştırabilirsiniz.

Etkileyici odak noktaları, salonlarınızı hızlı ve kolay şekilde klasik görünüme kavuşturmanızda yardımcı olur.

4.       Dekorasyon Stilinizi Yansıtan Halılar Kullanın

Klasik dekorasyonların en önemli tamamlayıcı parçaları, halılardır. Halı kullanımı, salonlarınızın görünümünü istediğiniz yönde değiştirir. Bu alanda en önemli nokta, doğru halı seçiminde bulunmaktır.

Oda içindeki oturma alanını net şekilde belirlemek adına, odanın ruhuna uygun olan halı seçiminde bulunmanız gerekir. Seçeceğiniz halı, odanın genel görünümüyle uyum içinde olmalıdır. Salon dekorasyon halı modelleri, evlerinizin klasik görünümüne uygun çizgiler taşımalıdır.

Kişisel tarzınıza uygun olan desenleri, halılarda yoğun olarak kullanmalısınız. Bu şekilde yansıtmak istediğiniz dekorasyon tarzını daha hızlı şekilde evlerinize yansıtabilirsiniz. Rengi ve dokusu ile tamamlayıcı olan halı modelleri, günlük kullanımlarınızda işlevsel ve güçlü bir görünüm sağlar.

5.       Göz Alıcı Perde Seçiminde Bulunun

Salonlarınızda estetik ve fonksiyon sağlayan en önemli parçalardan birisi de perdelerdir. Doğru perde seçimi, salonlarınızda dönüştürücü bir etki sağlar. Perdenizi seçerken, evinizin genel görünümünü göz önünde bulundurmalısınız. Klasik görünüme sahip evlerinizde, ipek kumaşa sahip perdeler kullanabilirsiniz.

Dayanıklı perde seçim, uzun yıllar kullanabileceğiniz anlamına gelir. Size verdiğimiz salon dekorasyon fikri incelendiğinde, perdelerin bu alanda oldukça önemli olduğu görülür. Salonlarınıza rüstik bir hava kazandırmak isterseniz, ahşap görünümlü perdelerin farklı görünümünden faydalanabilirsiniz.

Perdeler evin aydınlanmasını engellemeyecek şekilde olabilir. Seçimlerinizi yaparken, salonunuzun genel görünümünü de göz önüne almalısınız. Hangi pencerede nasıl perde kullanacağınız konusu, evinizin daha iyi aydınlanmasına katkı sağlar. Ayrıca kolay şekilde ferah bir görünüme kavuşturur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir