Blog

Klasik ve Avangart Dekorasyon Arasındaki 5 Fark

avangart dekorasyon

Avangart dekorasyon evlerinizde geçmişle geleceği sentezleyen mobilyaların olmasını sağlayan bir tarzdır. Tüm ailenizle en keyifli vakitleri geçireceğiniz göz alıcı mobilyaların bulunduğu bu dekorasyonlar ihtişamlıdır. Avangart tarz evinizde konforu ve lüksü yaşamanıza olanak sağlar. Klasik tarzdaki dekorasyondan farklıdır.

avangart dekorasyon

Klasik İle Modern Çizgilerin Buluştuğu Dekorasyon

Ülkemizde en çok tercih ettiğimiz mobilyalardan biri de avangart mobilyalardır. Bu mobilyalar ile hem lüks hem de modern tarz anlayışı benimsenmiştir. Evinizi lüks ve sıra dışı dekore etmek istiyorsanız avangart tarz tam size göre.

Farklı çizgi anlayışı ile göz alıcı tasarımları barındırmaktadır. Avangart dekorasyon, klasik ile modern çizgilerin buluştuğu sentezlerdir. Bu sentez tarihi imajlar, yeni nesil imajların özenle seçilmesiyle bütünleşmiştir. Bu mobilyalar lüksle birlikte konforlu bir kullanımı sizlere sunmaktadır. Geçmişin izlerini seven fakat yenilikçi anlayışa sahip her yaş grubu tarafından beğenilen tarzdır. Avangart mobilyaların yapılarında, geçmiş motiflerin sizin zevkinize göre tasarlandığını göreceksiniz.

avangart dekorasyon

Geçmişin İhtişamlı Havasını Yansıtan Dekorasyon

Klasik tarz geçmişin dekorasyon izlerini günümüze taşıyan bir tasarımdır. Geçmişin insanlarının mobilyalarında kullandıkları oymalı, düz kesimli veya ışıltılı objelerini evlerinizde görmek istiyorsanız, klasik mobilyalar tam size göredir. Klasik tarzda bir eviniz olmasını istiyorsanız renk uyumuna çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu dekorasyonda zıt ve çok farklı renkleri kullanmak doğru değildir. Ayrıca klasik dekorasyon geçmişteki lüks ve ihtişamı sevenlerin tercih ettiği bir dekorasyon türüdür. Bu lüks dekorasyonda kahverengi, sarı, bej, kırmızı, turuncu, altın tonları gibi sıcak renkler kullanılmaktadır. Klasik mobilya modellerinde varaklı ve kapitone dikişli koltuklar bu tarzın en bilindik özellikleridir. Bu mobilyalar ince işçilikle işlenmiş lüks takımlardır.

Avangart İle Klasik Tarzlar Arasındaki 5 Fark

Çoğu kişi klasik tarz ile avangart tarzı karıştırmaktadır. Bu iki farklı tarzdaki mobilyalardan hangi tasarım sizin zevkinize ve tarzınıza uygunsa onu seçmelisiniz. Fakat seçim yapabilmeniz için iki mobilya tasarımı arasındaki farkı bilmeniz gerekmektedir. Daha sonra seçtiğiniz tarza göre dekorasyonu tamamlamalısınız.

Mobilyaların rengine uygun olacak şekilde duvar ve zemini boyamalısınız. Ayrıca tekstil ürünlerini, aksesuarları ve diğer dekoratif ürünleri seçtiğiniz tarza göre belirlemelisiniz. Öyleyse evinizde dekorasyona başlamadan önce, klasik ile avangart dekorasyon arasındaki 5 farkı aşağıda sıralayalım:

  • Klasik mobilyada olması gerekenler oldukça belirgindir. Fakat avangart mobilyalarda bu durumun aksini görürüz.
  • Avangard mobilyalarında kullanılan kumaş türleri çok geniş bir yelpazeye sahiptir. Modern kumaşlar, Osmanlı desenli kumaşlar, kadife kumaşlar, baskılı kumaşlar gibi her türlü kumaş bu tarzda kullanılmaktadır. Klasik mobilyalarda ise geçmişin kumaş tarzı hâkimdir.
  • Klasik mobilyalar geçmişin izleri, lüks ve doğallık gibi faktörler barındırmaktadır. Avangart mobilyalarda ise, geçmişi yenilikle birleştiren gösterişli faktörler görülmektedir. Ayrıca minimalist esintileri bu tarzda görmek mümkündür.
  • Avangart tarzda oymalı mobilya tasarımları kullanılmaktadır. Fakat oyma oranı klasik mobilyaya göre azaltılmıştır. Ayrıca avangart mobilyalar klasik mobilyalara göre daha hafif malzemelerden yapılmaktadır. Klasik tarzda ise oymalı tasarım dâhil, klasik tarza uyum sağlayacak tasarımlar kullanılır.
  • Avangart dekorasyon yaparken salonlar genellikle parlak lake boyalar ile boyanır. Aslında bu mobilyalar beyaz rengin fazlaca kullanıldığı klasik mobilyalardır. Klasik mobilyaların olduğu salonlarda ise herhangi bir renk kullanılabilir. Canlı olması şart değildir.

Avangart Dekorasyonda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evinizi avangart tarzda dekore etmek istiyorsanız, bazı hususlara dikkat etmeniz gerekecektir. Salonunuzda avangart tarzda mobilyanız varsa duvarlarınızı duvar kâğıdı ile kaplatmayın. Salonda odak noktası lüks ve cilalı avangart mobilyalar olduğu için, tüm dikkatlerin bu mobilyalarda toplanması gerekir. Duvar kâğıtları bu dikkati dağıtacaktır.

Avangart tarz mobilyalara bağlı kalmak istiyorsanız, kapitoneli işlemelerin olduğundan emin olmalısınız. Zaten avangart modellerde kapitoneli işlemeler geçmişi, puflar ve yastıklardaki modern tarz ise şimdiyi temsil etmektedir. Avangart dekorasyon yaparken büyük ve işlemeli halı kullanmak doğru tercih olamayacaktır. Çünkü bu tarzda tüm gösteriş ve dikkat mobilyalarda olmalıdır.

Kullanılacağınız halılar pastel renkte ve işlemesiz olmalıdır. Böyle göz alıcı ve şık mobilyaları daha iyi yansıtacak aydınlatmalar kullanabilirsiniz. Kullanabileceğiniz lüks aydınlatmalar avizeler, lambader olabilir. Ayrıca lüks ve zarif olan konsolun üzerine masa lambası yerleştirebilirsiniz.

Klasik Dekorasyonda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Geçmiş tarzı lüks ve ihtişamıyla seviyorsanız klasik tarz tam size göre olacaktır. Klasik dekorasyon yaparken koltuk takımları, halıları, perdeleri, avizeleri, ortamın boyasını bir bütün olarak düşünmelisiniz. Yani dekorasyonun püf noktalarından birisi parça şeklinde değil bütünsel düşünmektir.

Klasik mobilyaların varaklı ve kapitone dikişli olması bu mobilyaların değişmeyen parmak izi gibidir. Bu tarzda kullanılabilecek aksesuarlar vazolar, sarı çerçeveli aynalar, mumluklar, duvar saatleri ve biblolar olabilir. Klasik tarzda çok fazla aksesuar kullanmak iyi fikir olmayacaktır. Onun yerine salonunuzdaki klasik tarz ve renge uygun olduğundan emin olduğunuz aksesuarlara yer vermenizdir.

Sonuç olarak klasik ve avangart dekorasyonu birbirinden ayıran en önemli özellik; klasik tarz alışıldık lüksü sunan tasarımlardır. Avangart tarz ise en farklı ve hür tasarımları geçmişten de esinlenerek lüks şekilde sunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir