Blog

Modern TV Ünitesi Nasıl Seçilir?

modern TV ünitesi

Modern TV ünitesi, son yıllardaki teknolojik gelişmeler sonucunda evlerde yerlerini almış mobilyalardır. LCD televizyonun ve benzeri eşyaların daha konforlu kullanılması sağlayan önemli bir tamamlayıcıdır. Modern tarzlarıyla, renkleriyle, işlevsellikleriyle, kaliteleriyle çeşitli TV üniteleri bulunmaktadır. Bu yazımızda bu kadar çeşitlilik içinde nasıl seçim yapacağınızla ilgili ipuçları vereceğiz.

modern TV ünitesi

TV Üniteleri İşlevsel Mobilyalardır

Bazıları TV ünitelerini sadece dekoratif bir eşya olarak düşünmektedir. Oysa TV üniteleri çok kullanışlı parçalardır. Bulundukları alanda modern ve şık görünüşleri haricinde, işe yaradıkları yönleri bulunmaktadır. Modern salon dekorasyonu yaparken kullanacağınız TV ünitesinin işlevselliği aşağıda sıralanmıştır:

 • Göz alıcı şekilde tasarlanmış bir TV ünitesi LCD televizyonunu tek başına durmaktan kurtaran görsel bir mobilyadır.
 • Üniteler ile uydu alıcısı, oyun konsolu ve kabloları gizleyebilirsiniz. Böylece salonda veya oturma odasında gereksiz eşya kalabalığı olmaz.
 • TV ünitelerinin sehpalarına veya raflarına aksesuarlar veya çerçeveler yerleştirebilirsiniz.
 • Ünitenin raflarına entelektüel bir görüntü oluşturmak için kitaplar koyabilirsiniz.
 • TV ünitelerinin çekmecelerine istediğiniz eşyanızı koyabilirsiniz.

modern TV ünitesi

Modern ve Zarif TV Ünitesi Seçmek

Şık ve göz alıcı TV ünitesi bulunduğu yaşam alanındaki diğer mobilyalarla tarz ve renk olarak uyumlu olmalıdır. Salonunuz modern tarzda dekore edilmişse modern ve estetik bir ünite seçimi yapmalısınız. Modern TV ünitesi modelleri seçerken dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

 • Seçtiğiniz TV ünitesinin boyutları modern salonunuzun boyutları ile orantılı olmalıdır. Geniş bir salona küçük bir TV ünitesi almanız dekorasyon ve görüntü açısından hoş durmayacaktır. Yine küçük bir salonunuz varsa çok büyük boyutta ünite mobilyası almak dekorasyon açısından doğru olmayacaktır. Ünitenizi almadan önce, salonda yerleştireceğiniz yerin ölçüsünü almanız doğru olacaktır. Ayrıca satın alacağınız TV ünitesinin ölçüsünü öğrenmek doğru tercih yapmanızı sağlayacaktır.
 • Salonunuzda zevkinizi ve tarzınızı yansıtacak ünite bulundurmanız mobilyayı severek kullanmanızı sağlayacaktır. Ayrıca seçtiğiniz ünite tasarımı her yıl moda olan bir model olmalıdır.
 • Tercih ettiğiniz modern TV ünitesi salondaki diğer mobilyalarla tarz olarak uyumlu olmalıdır. Salondaki mobilyalar modern tarzda olduğu için modern bir ünite satın almalısınız. Ayrıca TV üniteniz salonda dikkat çekici ve şık bir atmosfer oluşturmalıdır.
 • LCD televizyonunuzun modeline ve rengine uygun ünite mobilyası seçmelisiniz.
 • Salondaki renklerle uyumlu bir renkte olan TV ünitesi tercih etmelisiniz. Zıt renklerin konstrat uyumundan faydalanarak TV ünitenizi zıt renkli bir model olarak da satın alabilirsiniz. Yeter ki salonunuzun görüntüsü göz yormayan, estetik görünümlü bir dekorasyon olsun.
 • TV ünitesi bütçe dostu bir ürün olmakla birlikte, kaliteli malzemelere sahip olmalıdır.
 • Ünitenizin temizliği kolay yapılmalı ve leke tutmamalıdır.

TV Ünitesi Renk Seçimi

Modern salon dekorasyonu yaparken çeşitli renklerde ünite tercihi yapabilirsiniz. Beyaz ve kahverengi; krem ve kahverengi; siyah ve beyaz kombinasyonlu üniteler satın alabilirsiniz. Ceviz rengi TV üniteleri salonunuzda mükemmel bir hava oluşturacaktır. Ahşap TV ünitesi salonunuza doğallık ve huzur katar. İnce dokunuşlarla tasarlanmış ahşaptan yapılmış TV ünitesi küçük salonunuz için yerinde bir model olacaktır. Ünitenin rengi ile LCD televizyonunun modeli ve rengi göz alıcı şekilde görülmelidir. TV ünitesi LCD televizyonunun mükemmel hatlarını ve tasarımını gösterişli şekilde görülmesine katkı sağlamalıdır. Sizler ünite alırken salonunuzun rengi haricinde televizyonun rengini de hesaba katmalısınız.

Minimal Tarzda TV Üniteleri

Beyaz, bej, siyah ve kahve gibi renklerin tonlarıyla tasarlanmış modern ünite modellerinin işlemeleri ve kulp tasarımları salonunuzu harika gösterecektir. Dekorasyonda yeni tasarımları seviyorsanız bu tür modeller tam size göredir.

Minimal tarzda yapılan bu üniteler bütünsel kullanım veya parçalı kullanım seçeneklerini size bırakmaktadır. Bu modellerin yanına konumlandıracağınız berjer harika bir görüntü oluşturacaktır. Ünite önüne koyacağınız modern ve yuvarlak bir sehpa yine dekorasyonu tamamlayan mobilyalardandır.

Ünitelerde çekmecelerde veya küçük dolaplarda kullanılan halkalı veya farklı tasarımlı metalik kulplar ünitenin göz alıcı tasarımını artırmaktadır. TV ünitelerine yakın aynalı konsol konumlandırmak salonunuzun albenisini artıracaktır. Modern TV ünitesi için kullanılacak aksesuar seçenekleri, vazo, heykel biblo, çerçeve, kristal lamba gibi objeler olabilir. Bu aksesuarlarla salonunuzu dekoratif olarak hareketlendirmiş olursunuz.

TV Üniteleri Dayanıklı Olmalıdır

TV ünitelerinin malzemeleri sağlam olmalıdır. Uzun süre severek kullanacağınız ünitenizin dayanıklı gövdeye sahip olması gerekir. Ayrıca kullanılan boyanın sağlık açısından zararlı olmayan doğa dostu olması önemlidir. Modern üniteler estetik detayları ve işlevsel tasarımı ve şıklığıyla sizlerin memnuniyetini kazanmalıdır.

Ünite mobilyanızın bulunduğu yere LCD televizyona güneş ışığı direkt gelmemelidir. Keskin güneş ışığı televizyondaki görüntüyü görmenizi engelleyecektir. Duvar monteli üniteyi spot ışığı ile aydınlatarak odak noktası yapabilirsiniz. Eğer duvar koyu renkli ise spot ışık duvara derinlik verecektir. Bu derinlik şık bir görüntüye neden olacaktır. TV ünitesi duvar monteli ise aydınlatması olarak LED ışık kullanabilirsiniz. Ayrıca ünite yakınına koyduğunuz berjerin yanına lambader yerleştirerek aydınlatma sağlayabilirsiniz.

Sonuç olarak modern üniteler seçimi yaparken tarzınızı yansıtmasının yanında işlevselliği ve kaliteli olması da çok önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir